2020-06-01, pirmadienis, 15:23.     Šiandien Nemakščiuose saulė teka 04:59, leidžiasi 21:57, dienos ilgumas 16:58.

Iki pasimatymo kitąmet, Vasara

2018-08-31, paskelbė Lina Andrulienė
Iki pasimatymo kitąmet, Vasara

Vasaros virsmas rudeniu yra savotiškas laikotarpis, kai džiaugiamės besispalvinančia gamta. Paslėpti metų laikų kaitos nepavyksta net ir kasdien vis dar išlendančiai saulei: rudeniškas vėjas neleidžia abejoti, kad kalendorinė vasara jau pasakė: „Iki pasimatymo kitąmet“. Paskutinį rugpjūčio sekmadienį iki pasimatymo kitąmet vasarėlei tarėme ir mes.

 

Tądien nemakštiškiai ir jų artimiausi kaimynai rinkosi į Vasaros palydų šventę. Tradicija tapo šias palydas organizuoti per Šv. Baltramiejaus atlaidus. Renginys prasidėjo Nemakščių Švč. Trejybės bažnyčioje, kur buvo aukojamos Šv. mišios už išnykusių kaimų gyvuosius ir mirusiuosius. Šv. Mišias  aukojo klebonas A. Bladžius, jų metu giedojo Raseinių r. k. c. Nemakščiuose Nemakščių seniūnijos kaimo bendruomenių jungtinis mišrus vokalinis ansamblis (vad. R. Laugalis) ir Nemakščių vyrų vokalinis - instrumentinis ansamblis (vad. J. Juščius). Po mišių visi drauge keliavome į skverelio, skirto Nemakščių seniūnijos išnykusių kaimų atminimui, atidarymo ceremoniją Lietuvos valstybingumo šimtmečio proga (Lakštingalų g-vė). Anot nemakštiškių, kaimų tuštėjimo metas dar nepasibaigė, kasmet lietuvių miršta daugiau nei gimsta, tad jei niekas nesiims užfiksuoti dar nesenos istorijos, vėliau tai padaryti gali nebūti kam.

 

Vienas po kito išėjo iš kaimo žmonės. Kai kurie negrįžtamai į amžinybę, kai kurie, viliojami geresnio gyvenimo, sotesnio duonos kąsnio, išvyko į užsienį ar į didesnius miestus. Likusios tuščios pirkelės, nebesulaukdamos grįžtančių šeimininkų, pamažėle susmigo į žemę. Šiandien kai kurias sodybvietes primena tik jose likę seni, vieniši  medžiai, kitas sunkiai atsektumėme dirbamų žemių plotuose. Iš Nemakščių sen. žemėlapio vienas po kito išnyko ištisi kaimai - jų priskaičiuojame apie 12. Graži gerbiamo seniūno R. Laugalio  įgyvendinta idėja įkurti skverelį kasdien primins apie mūsų krašto žmonių likimus.

 

Linksmoji šventės dalis persikėlė į Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazijos vasaros estradą. Čia visų laukė edukacinės piešimo smėliu, tapybos ant vandens programos, kurias pristatė L. Radžienė ir L. Lušienė. Linksmąsias balionėlių sprogdinimo varžytuves organizavo J. Kybartienė. Vaikučiai turėjo galimybę  nemokamai mėgautis batutu.

 

Gražiausių linkėjimų puokštes įteikė šventės svečiai: Seimo pirmininko pavaduotojo A. Nekrošiaus padėjėjas K. Užemeckas, Seimo narės V. Ačienės padėjėja J. Jasiulienė,  Raseinių r. sav.  administracijos direktoriaus pavaduotojas G. Šulinskastarybos nariai S. Vaičius, A. Bautronis.

 

Nemakščių sen. kaimo bendruomenių pirmininkai, Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazijos atstovai pagerbė savo kraštietį, šimtmečio bėgiku tituluojamą S. Bertašių, Europos lengvosios atletikos čempionato 1500 m  bėgimo finale užėmusį aukštą 6 vietą.

 

Šventės metu pagerbti konkurso - apžiūros ,,Gražinkime savo aplinką“ laureatai. Gražiausiai tvarkomų vienkiemių nominacijoje pirmą vietą laimėjo A. ir R. Bertašių vienkiemis, gražiausiai tvarkoma kaimo sodyba pripažinta A. ir A. Zubrickų namų aplinka, miestelio sodybų grupėje pirma vieta I. ir J. Bertašių sodybai. Gražiausiai tvarkomas daugiabutis išrinktas Dainavos 1. Patraukliausia kaimo bendruomenės buveine išrinkta Balčių kaimo bendruomenės namų aplinka. Nemakščių seniūnas R. Laugalis ir seniūno pavaduotoja D. Visockienė nominantams įteikė padėkas ir atminimo dovanėles.  Seniūnas džiaugėsi,  kad grožis kuria pasaulį, o grožį kuria žmogus – savyje, kituose, šalia savęs ir šalia kitų... Grožis, esantis mumyse – atsispindi akyse ir šypsenoje, grožis, esantis aplink mus – kitų akyse ir šypsenose. Būtent tokį grožį, kuris džiugina aplinkinius, kuria daugelis mūsų  Nemakščių sen. gyventojų estetiškai puoselėdami aplinką.

 

Šventinį koncertą dovanojo Raseinių r. k.  c. Katauskiuose šokių kolektyvas ,,Atgaiva“ (vad. L. Balserienė ), atlikėja S. Vaičiulytė. Savo programa ,,Gyvenimo kelionė“ šventę papuošė Kražių Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus kultūros centro ,,Dainuojantis teatras“ (vad. J. Gelumbickienė ir J. Sankauskienė). Nė vienas neliko abejingas nepakartojamiems, žavingiems ,,Nešpietniems bernams“ dar šmaikščiai save vadinantiems ,,Tikros muzikos fabrikėliu“, jų nuotaikingos melodijos skambėjo kaip ypatinga dovana susirinkusiems. Šventės metu dalyviai vaišinos Mažosios Viduklės, Užkalnių kaimo bendruomenės, Nemakščių santalkos bendruomenės gaspadinių ir gaspadorių pagamintais gardumynais, gira bei firmine Z. ir A. Šalčių  charčio sriuba.          

 

Ačiū tariame gausiam būriui pagalbininkų, geranoriškai prisidėjusių organizuojant šventę: L. Radžienei, J.  Kybartienei, L. Lušienei, D. Žyvatkauskienei, I. Kliknienei, A. Žukauskui, Z. Jociui,  A. ir Z. Šalčiams, L. Tamuliavičiui. Už glaudų bendradarbiavimą, visokeriopą pagalbą ir paramą organizuojant  tradicinę Vasaros palydų šventę dėkojame Nemakščių   bendruomenės santalkai ir pirmininkui V. Šimaičiui, Užkalnių kaimo bendruomenei ir pirmininkui G. Kybartui, Balčių kaimo bendruomenei ir jos pirmininkei A. Zubrickienei, Mažosios Viduklės kaimų bendruomenei ir jos pirmininkei S. Bukelienei, Pašešuvio kaimo bendruomenės valdybai. Dėkojame šventės rėmėjams S. ir R. Masiuliams, S. ir S. Masiuliams, R. ir A. Kaminskiams, A. ir E. Denepams, UAB ,,Žvirzdė“, A. ir R. Bertašiams, J. ir R. Piragams , A. ir R. Pratašiams, UAB ,,Raskafas“ vadovui B. Krūmui, UAB ,,Elmaga“ direktoriui V. Žąsinui, S. ir V. Marcinkams, D. Tautkienei,  D ir A. Gabinskiams, V. Masiuliui bei nuolatiniams geradariams linkusiems būti įvardintiems tiesiog draugais. Šventė baigėsi… Ateis kita vasara… Bus ir vėl nauji susitikimai… O šios šventės aidai dar ilgai skambės širdyse…

 

 Raseinių r.k.c. Nemakščiuose kultūrinių renginių organizatorė Lina Andrulienė

Contact formŠios dienos vardadieniai